Historia filii nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

Przed powstaniem filii Miejskiej Biblioteki Publicznej prężnie działała biblioteka przyzakładowa Huty "Silesia", która zaopatrywała w książki pracowników już przed II wojną światową. 
8 czerwca 1970 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Biblioteka otrzymała pomieszczenie w ośrodku TKKF, a pierwszą kierownik filii została pani Danuta Mróz. Biblioteka wystartowała ze zbiorem 804 woluminów, a czynna była dwa razy w tygodniu.
 Pani dyrektor Danuta Radziszewska dokonuje otwarcia filii; Zdjęcie pochodzi z Kroniki Filii nr 4. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)


Rok 1970. Najmłodsi czytelnicy biblioteki. Zdjęcie pochodzi z Kroniki Filii nr 4. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)
Kolejną kierowniczką została pani Daniela Golarz, która zdobyła sobie serce czytelników wieloma ciekawymi akcjami popularyzatorskimi; w bibliotece odbywały się zarówno imprezy okolicznościowe, takie jak andrzejki, czy mikołaj, a także szereg spotkań autorskich. W licznych konkursach literackich i plastycznych adresowanych do dzieci i młodzieży brało udział wielu mieszkańców Paruszowca. 
Zabawa Andrzejkowa w roku 1982. Zdjęcie pochodzi z Kroniki Filii nr 4. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)

Przez lata zbiory pęczniały w niedługim czasie niewielka filia mogła poszczycić się zbiorem liczącym 19 tysięcy egzemplarzy! Przez lata prężnie działało Koło Przyjaciół Biblioteki, zrzeszające mieszkańców dzielnicy: składka członkowska wynosiła w latach 90-tych 15.000 zł, a za zebrane pieniądze filia mogła sobie pozwolić na zakup nowości, oraz finansowanie imprez upowszechniających czytelnictwo wśród najmłodszych. 
Rok1983. Spotkanie autorskie z Eugeniuszem Banaszczykiem. Zdjęcie pochodzi z Kroniki Filii nr 4. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)

W latach czytelniczego boomu biblioteka mogła się poszczycić 1500 czytelnikami.
W 1997 roku powódź zniszczyła lokal biblioteczny zatapiając 6300 książek. Na czas remontu miejsca bibliotece użyczała zaprzyjaźniona szkoła podstawowa nr 3. W styczniu następnego roku jednak uszczuplony księgozbiór wrócił do odnowionego budynku na ulicy Za Torem 5b. W niedługim czasie biblioteka mogła się pochwalić księgozbiorem sięgającym 20 tysięcy woluminów. 

Rok 1994. Spotkanie autorskie z Janiną Zającówną. Zdjęcie pochodzi z Kroniki Filii nr 4. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)
Rok 1999. Spotkanie autorskie z Martą Fox. Zdjęcie pochodzi z Kroniki Filii nr 4. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)

Jednakże w 2010 roku znów wydarzyła się tragedia - wysoka na niemal metr woda zalała budynek biblioteki zatapiając bez mała pół księgozbioru; książki, których nie dało się wynieść w porę niestety również nie nadawały się do użytku głównie przez wilgoć, która sprzyja drobnoustrojom. 
Powódź w 2010 roku. Zdjęcie pochodzi z Kroniki Filii nr 4. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)

W tym samym roku filia uzyskała wsparcie od Fundacji Kronenberga na zakup książek (zakupiono wówczas 370 woluminów) oraz mebli, które stanęły w nowym gmachu kilkaset metrów dalej, na pierwszym piętrze przy ulicy Za torem 3b. Wówczas również zacieśniła się współpraca z Przedszkolem nr 3, z którym biblioteka dzieli budynek oraz z zlokalizowaną na tym samym piętrze świetlicą. Filia wspiera także seniorów: w projektach międzypokoleniowych biorą udział seniorzy z Domu Pomocy Społecznej, oraz z Koła Emerytów i Rencistów Silesia. 
Drzewo czytelników posadzone12 maja 2011 r. z inicjatywy Aleksandra Żukowskiego, oraz obecnie. Zdjęcie pochodzi z Kroniki Filii nr 4. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)

Przez lata swojej działalności biblioteka może się poszczycić wiernymi i oddanymi czytelnikami, biorącymi udział w wielu akcjach oraz projektach - wszystkich wymienić nie sposób; wystarczy wspomnieć akcje Pokaż się, czy projekt Cztery pory roku po śląsku, czy Paruszowiec na starej fotografii, które wymyśliła i spopularyzowała obecna kierowniczka filii, pani Bogumiła Ziołko-Napieralska. W 2011 z inicjatywy Aleksandra Żukowskiego zasadzono na błoniach drzewo czytelników, a w tym roku przy rozrastającej się wierzbie otwarto Letnią Czytelnię. Warto również wspomnieć, że od czterech lat odbywają się przy filii rajdy bibliotekarzy i przyjaciół biblioteki Odjazdowy bibliotekarz
Odjazdowy Bibliotekarz 2016. Zdjęcie pochodzi z Kroniki Filii nr 4. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz