Historia pana Ryszarda Pawletko

Z pewnością część z Państwa znała wspominanego nieraz w archiwum społecznym pana Ryszarda Pawletko. To on był pomysłodawcą wybudowania skoczni narciarskiej, przez lata aktywizował młodzież by czynnie uprawiała sport.
Pan Ryszard Pawletko w stroju sportowym. Zdjęcie pochodzi z archiwów pana Ryszarda Pawletko, użyczonych dzięki rodzinie Sobik. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)

Ryszard Pawletko (urodzony 31.03. 1908 w Rybniku – 10. 1982), syn Józefa i Józefiny Pawletko. 

Szkołę podstawową ukończył w Rybniku-Piaskach. Ojciec był piekarzem. Syn wyuczył się zawodu i pracował z ojcem w piekarni w Niedobczycach, która prowadził również po śmierci ojca. Związane ze zmianą ustroju trudne warunki dla działalności prywatnej spowodowały zamknięcie piekarni. 
Rodzice - Józef i Józefina wraz z dziećmi. Zdjęcie pochodzi z archiwów pana Ryszarda Pawletko, użyczonych dzięki rodzinie Sobik. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)

Pan Pawletko miał również siostrę, która w latach powojennych wyemigrowała do Niemiec. 

Z małżeństwa z żoną Franciszką miał córkę Janinę oraz syna Józefa, doczekał się trzech wnuków i jednej wnuczki. 
Franciszka i Ryszard Pawletko. Zdjęcie pochodzi z archiwów pana Ryszarda Pawletko, użyczonych dzięki rodzinie Sobik. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)

Od najmłodszych lat interesował się sportem. Był zawodnikiem drużyny piłkarskiej KS Rymer. Później działaczem TKKF Piaski. Organizował zawody sportowe dla młodzieży, zimą organizował wyjazdy w góry na różnego rodzaju spartakiady. Uwielbiał łyżwiarstwo figurowe oraz biegi narciarskie. Zorganizował dwa lodowiska na ośrodku TKKF, które osobiście każdej zimy zalewał. W wieku 70 lat chcąc udowodnić młodzieży, że w każdym wieku można uprawiać sport, uległ wypadkowi na lodowisku i od tamtej pory wycofał się z życia sportowego. Zmarł w październiku 1982 roku.

Pan Ryszard Pawletko na nartach. Zdjęcie pochodzi z archiwów pana Ryszarda Pawletko, użyczonych dzięki rodzinie Sobik. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)

Pan Ryszard Pawletko na sankach. Zdjęcie pochodzi z archiwów pana Ryszarda Pawletko, użyczonych dzięki rodzinie Sobik. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)

Pan Ryszard Pawletko ćwiczy jazdę figurową na lodzie. Zdjęcie pochodzi z archiwów pana Ryszarda Pawletko, użyczonych dzięki rodzinie Sobik. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0 PL (Uznanie autorstwa)
Za życiorys oraz zdjęcia serdecznie dziękujemy państwu Sobik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz